PHP – XML Sitelenizi farklı bir scripte taşımanın yolları

Web sitelerinizi mevcut kullandığınız bir scriptten farklı bir scripte taşımak istediğiniz zaman özellikle veritabanı kısmında büyük zorluklar çekebilirsiniz. Bu işlemin aslında 2 ufak PHP script yazarak üstesinden gelebileceğinizi biliyormuydunuz ?

İhtiyaçlarımız :

  • Temel PHP bilgisi.
  • Temel XML bilgisi.
  • 10 üzeri bir IQ puanı.

Ben buradan örnek kodları vereceğim için ihtiyaçlarımız kısmında bulunan ilk iki maddeye ihtiyaç duymayacaksınız.

Mevcut sitenizde bulunan dosyaları (resim vb) yeni scripte taşıdığınızı varsayıyor ve direk olarak veritabanını taşımanın yollarını anlatmaya başlıyorum.

Mevcut site tablosunu XML dosyasına almak :

Ben ezSQL sınıfını kullanıyorum mySQL için. Yukarıda ki kodları kendinize göre düzenlersiniz.  Yukarıda bulunan kodların çıktısı resimde ki gibi olacak.

Xml Çıktısı

Şimdi de XML dosyasından aldığımız verileri mevcut sitemizin veritabanına ekleme kısmı kaldı. Bunun için de aşağıda örneğini verdiğim kodları kullanabilirsiniz :

 

Yukarıda ki kodları kısaca anlatmak gerekirse ,

$say değişkeninin karşılığının $aTag->lenght olduğunu gördünüz. <Listele> tagları arasında kaç içerik var onu sayıyor. For döngüsü ile her içeriğe işlem uyguluyoruz.

$baslik değişkeninin karşılığı çok uzun gelebilir 🙂 $aTag->item($i) sıradakini işliyor getElementsByTagName(‘baslik’) XML dosyasından hangi tagı alacağını gösteriyor. Devamını zaten biliyorsunuz. Yine de aklınıza takılan konuları yorum olarak gönderebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir