İnternet’in İlkleri

İlk email ne zaman kim tarafından gönderildi ? İlk Youtube videosu neydi ? İlk twitti kim attı ? İnternet aleminin bazı ilklerini derledim.

 

1) İlk Epostayı kim gönderdi ?

Dünyanın ilk emaili 1971 tarihinde Ray Tomlinson tarafından kendisine gönderilmiş. Kendisi tam olarak ne yazdığını hatırlamıyor ama QWERTYUIOP” gibi bir şey olduğu rivayet ediliyor.

Ray Tomlinson

 

2) İlk alan adının (domain) kaydı.

15 Mart 1985 tarihinde kayıt edilen Symbolics.com internet dünyasının kayıt edilmiş ilk alan adı olma özelliğini taşıyor.

Symbolics.com

 

3) İlk websitesi

Dünyanın ilk websitesi WWW (World Wide Web) hakkında bilgi veriyordu ve 6 Ağustos 1991 Tarihinde online oldu.  Web sitesine http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 4) İnternete yüklenen ilk resim

İnternete yüklenen ilk resim WWW Geliştiricilerinden olan Tim Berners-Lee tarafından yüklendi.

İnternete yüklenen ilk resim

  5) İlk AOL Instant Messenger mesajı

İlk gönderilen AOL Instant Messenger (Aim) 6 Haziran 1993 Tarihinde Ted Leonsis tarafından eşine gönderilen ;

Don’t be scared … it is me. Love you and miss you. (Korkma… Benim.. Seni seviyorum ve özledim.)

Karısı da bu mesaja cevap olarak ;

Wow … this is so cool! (Oha… Acayip bişimiş gibi bir şey olarak çevirebiliriz :))

  6) İnternette ilk defa reklam yayınlayan eleman

Ekim 1994 Tarihinde hotwired.com sitesinin sahibi Joe McCambley internet dünyasının ilk banner reklamını yayınlayan kişi olarak tarihe geçti. O banner :

ilkbanner

 

  7) eBay’de satılan ilk ürün

1995 yılında 14.83 $ ‘a satılan bir lazer işaretleciydi (laser pointer). Bunu daha ilginç yapansa aletin bozuk olmasıydı. Bu ürünü satın alan arkadaş eBay kurucusu olan Pierre Omidyar’a kendisinin bozuk lazer işaretleyicilerinin koleksiyonunu yaptığını söylemiş.

 

  8) Amazon’da satılan ilk kitap

Amazon’da satılan ilk kitap Douglas Hofstadter tarafından yazılan Fluid Concepts and Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought oldu. Satış 1995 yılında yapıldı.41ik9ukB5HL._SY344_BO1,204,203,200_

 

 9) Skype’da duyulan ilk cümle

Skype’da söylenen ve duyulan ilk cümle Nisan 2003 yılında geliştirici ekipten birisi tarafından söylendi. Estonca olarak ; Tere, kas sa kuuled mind? yani Selam, beni duyuyor musun? .

 

  10) İlk gerçek Facebook ID’si

Gerçek anlamda karşılığı olan ilk Facebook kullanıcı id’si 4 ile Mark Zuckerberg‘e gidiyor!. İlk 3 numara deneme amacı ile oluşturulan test hesaplarına aitti.

 

 11) İlk Youtube videosu

Youtube’a yüklenen ilk video kurucular arasında olan Jawed Karim tarafından yüklendi. Video kendisinin San Diego Hayvanat Bahçesinde ki videosuydu.

 

  12) İlk Tweet

İlk tweet kuruculardan olan Jack Dorsey tarafından 21 Mart 2006 tarihinde gönderilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir