Adblock Engelleme

Adblock Plus vb. uygulamalar artık internet kullanıcıları arasında hiç olmadığı kadar çok popüler. Bu durum her ne kadar kullanıcılar için iyi olsa da websitesi sahiplerinin gelirlerini ciddi oranda düşürüyor. Ben şahsen kendi web sitelerimde bu tarz bir engelleme olayına girmiyorum ama yaptığım projeler de müşterilerim ne isterse onları yapıyorum. Bir müşterim için oluşturduğum Adblock engelleme kodunu sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle 2 farklı javascript dosyası oluşturuyoruz. Bunlardan birisi av diğeri avcı olacak 🙂 .

 Av :

Bu dosyaya advertise.js, advertising.js, ads.js gibi bir isim koyacağız. Bunun amacı da AdBlock Plus gibi uygulamaların bu dosyayı reklam sanıp engellemesi. Tabi ki bu dosya öyle bomboş bir şey olmayacak. advertise.js isimli bir dosya oluşturduk varsayalım içerisine aşağıda ki kodları ekleyelim :

Bu dosya web sitenize normal kullanıcılara gösterilmeyen bir kod ekliyor.  Av olarak kullanacağımız dosyamız bu kadar 🙂 .

 

Avcı :

Şimdi geldik esas oğlana. Avcımız avımızı avlayan asıl avcıyı avlayacak. Firat.js olsun bu dosyamızın adı da. İçeriği ise :

Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. İsterseniz kullanıcıya hiç bir işlem yaptırmazsınız, isterseniz belirli özellikleri kısarsınız vs. Ben müşterimin isteği üzerine şöyle bir şeyler yaptım :

adblocker-engelleme

2 Comments

 1. Turbolinea

  Şubat 29, 2016 at 2:56 am

  Popup olayını nasıl yapabilirim peki ?

  • Firat

   Şubat 29, 2016 at 9:21 pm

   Popup derken ? Adblock açıkken uyarı olarak popup felan çıkartmak istiyorsanız, fancybox vb. jsler kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir